Poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny 2024

Dziś ostatni dzień Triduum Paschalnego. Księża święcą pokarmy przeznaczone na świąteczny stół. Święcenie pokarmów świątecznych jest starym zwyczajem w Kościele. Koszyczki parafian wypełnione są jajkami, wędliną, chlebem. Święcone są też sól, czasem ciasta czy słodycze, bukszpanowe gałązki i bardzo często cukrowy baranek – symbol zmartwychwstałego Jezusa. Tym samym w Kościele katolickim kończy się czas postu.

W zbąszyńskiej kolegiacie świecenie potraw odbyło się na trzy tury – o godz 12, 13 oraz 14. Parafianie licznie przybyli poświęcić potrawy w pięknie udekorowanych koszyczkach. Swoje koszyczki przynieśli tak mali jak i duzi mieszkańcy nadobrzańskiego miasteczka. Po poświęceniu potraw otwarte były drzwi kościoła i była okazja do adoracji oraz pomodlenia się przy Grobie Pańskim.

Potrawy święcono również na wioskach:
Strzyżewo, Perzyny, Nądnia, Nowy Dwór, Stefanowo, Przyprostynia.

Spożywanie posiłku jest czynnością świętą, dlatego modlimy się przed i po jedzeniu, a na największe święto Zmartwychwstania święcimy także pokarmy.

Poświęcenie pokarmów – Modlitwa

– W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen. K. Łaska i pokój od Boga, naszego Ojca, który przez śmierć i zmartwychwstanie swojego Syna pojednał świat ze sobą i napełnił nas radością, niech będzie z wami wszystkimi.
I z duchem twoim.
– Panie Jezu Chryste, Ty w dzień przed męką i śmiercią poleciłeś uczniom przygotować paschalną wieczerzę, w dniu zmartwychwstania przyjąłeś zaproszenie dwóch uczniów i zasiadłeś z nimi do stołu, a późnym wieczorem przyszedłeś do Apostołów, aby wraz z nimi spożyć posiłek. Prosimy Cię, pozwól nam z wiarą przeżywać Twoją obecność między nami podczas wielkanocnego posiłku, abyśmy mogli się radować udziałem w Twoim życiu i zmartwychwstaniu. Chlebie żywy, który zstąpiłeś z nieba i dajesz życie światu, pobłogosław + ten chleb i wszelkie świąteczne pieczywo na pamiątkę chleba, którym nakarmiłeś słuchających Ciebie wytrwale na pustkowiu i który wziąłeś w swoje święte i czcigodne ręce, aby go przemienić w swoje Ciało. Baranku Boży, Ty pokonałeś zło i obmyłeś świat z grzechów, pobłogosław + to mięso, wędliny i wszelkie pokarmy, które będziemy jedli na pamiątkę baranka paschalnego i świątecznych potraw, jakie Ty spożyłeś z Apostołami podczas Ostatniej Wieczerzy. Chryste, nasze życie i zmartwychwstanie, pobłogosław + znak nowego życia, abyśmy dzieląc się nimi w gronie rodziny, bliskich i gości, mogli się także dzielić wzajemnie radością z tego, że jesteś z nami. Pozwól nam wszystkim dojść do Twojej wiecznej uczty w domu Ojca, gdzie żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.

Posiłek z tych pokarmów jest niejako zakończeniem Triduum Paschalnego i wnosi do domu radość Wielkanocy. Dlatego jest on tradycyjnie spożywany w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego po przyjściu z kościoła.

(fot. Dorota Michalczak)