Obchody uroczystości NMP Królowej Polski i Konstytucji 3 maja

W piątek, 3 maja obchodziliśmy uroczystość NMP Królowej Polski i Konstytucji 3 maja. Z tej okazji odbyła się Msza św. w intencji Ojczyzny oraz uroczysta akademia pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich na Placu Wolności. Mszę św. w intencji Ojczyzny odprawiał ks. proboszcz zbąszyńskiej parafii – Zbigniew Piotrowski. Eucharystię muzycznie oprawił zespół wokalny “Pauza”.

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski nawiązuje do obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r. i ślubów króla Jana Kazimierza, w których zawierzył on królestwo opiece Matki Bożej oraz do uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Święto wyraża wiarę narodu w szczególną Bożą Opatrzność, jakiej Polacy doświadczali i doświadczają za pośrednictwem Maryi. Zostało ustanowione na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej. Oficjalnie zostało zatwierdzone w 1920 r. przez papieża Benedykta XV. Obchodzone jest od 1923 r. Po reformie liturgicznej w 1969 r. zostało podniesione do rangi uroczystości.

(fot. Dorota Michalczak)