Uroczystości Bożego Ciała 2024

30 maja 2024 r. – czwartek, uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w zbąszyńskiej parafii przyciągnęła setki wiernych.

Rozpoczęła się o godz. 10.00 na zbiegu ulic: Powstańców Wlkp., Leśnej i Polnej. Procesja zatrzymywała się kolejno przy czterech ołtarzach udekorowanych kwiatami i zielonymi gałązkami brzozy. Pierwsze dwa ołtarze mieściły się przy ulicy Powstańców Wlkp., trzeci przy moście Sybiraków natomiast czwarty umiejscowiono przy krzyżu – plac przy kościele NMP Wniebowziętej. Przy ołtarzach były czytania związane tematycznie z Eucharystią – fragmenty czterech Ewangelii.

Uczestnicząc w tym dniu w procesji, publicznie wyznajemy wiarę w ukrytego w Hostii Jezusa Chrystusa.

Po procesji wierni zabierali z sobą gałązki do domu, które zazwyczaj swoje miejsce znajdą za obrazami gdyż mają one chronić ludzi przed złem. Na zakończenie procesji, po błogosławieństwie na cztery strony świata, odbyła się Msza św., w kościele. Przejście przez ulice miasta w uroczystej procesji ma wymiar „świadectwa”. Jest prośbą o Boże Błogosławieństwo dla naszego życia, miejsc pracy.

Warto przypomnieć, że Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, w Polsce po raz pierwszy wprowadził tę uroczystość biskup Nankier w 1320 r. w diecezji krakowskiej. Obchody uroczystości wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach (szczególnie po 1989 roku) parafii.

Uroczystość muzycznie oprawiła Zbąszyńska orkiestra Dęta pod batutą Jarosława Mai. W uroczystości Bożego Ciała uczestniczyli  parafianie, grupy parafialne, Zbąszyńska Orkiestra dęta  pod batutą Jarosława Mai, sztandary, dzieci z klasy III w strojach komunijnych oraz dziewczynki sypiące kwiatki.

  • Na zakończenie Oktawy Bożego Ciała Pan Jezus w Najświętszym Sakramencie odwiedzi wioski naszej parafii według następującego planu:
  • Nądnia godz.15.00,
  • Perzyny godz.15.30,
  • Stefanowo godz.16.00,
  • Przyprostynia godz.16.30,
  • Nowy Dwór godz.17.00,
  • Strzyżewo godz.17.30.
  • Po powrocie do Zbąszynia o godz.18.00 odbędzie się procesja wokół kościoła i Msza św. Podczas każdej wizyty w wiosce odmawiana będzie litania do NSPJ oraz święcenie wianków.

(fot. Dorota Michalczak, Małgorzata Orzechowska)