Pomnik Karola Wojtyły

Rzeźba przedstawiająca postać Karola Wojtyły stanęła przy ulicy por. Żwirki w dniu 20 kwietnia 2009 r. Uroczystego poswięcenia pomnika dokonał ks. Arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita poznański,  10 maja 2009 r. Pomnik jest unikatowy gdyż przedstawia Karola Wojtyłę siedzącego w kajaku, skupionego na modlitwie, upamiętniając tym samym wydarzenia z lipca 1960 roku gdy jako biskup krakowski płynął Obrą ze studentami. Spływ zatrzymał się na krótki biwak w okolicy miejsca, w którym obecnie znajduje się pomnik. Osobą, która ugościła grupę był p. Czesław Pakuła, który udostępnił kajakarzą swój ogród.

Potwierdzenia pobytu Ojca Świętego w Zbąszyniu znajdujemy w książkach; “Zapis drogi… Wspomnienia o nieznanym duszpasterstwie księdza Karola Wojtyły” wydanej przez wydawnictwo św. Stanisława w 2005 roku, gdzie znajdujemy zapis “29 lipiec 1960 Obra przez Zbąszyń”, “Kalendarium z życia Karola Wojtyły” (2000) autorstwa Adama Bonieckiego podaje: “24 VII – 7 VIII wycieczka kajakowa Obrą”, natomiast w “Alfabecie Jana Pawła II. 1920 – 2005” (Wydawnictwo Kluszczyński, Kraków) są słowa: “Pływano po Czarnej Hańczy, Obrze, Redze, Drawie”. 

Figura papieża i łodzi wykonane są z brązu, a postument z kamienia. Autorem rzeźby jest znany poznański artysta – rzeźbiarz Jerzy Sobocinski, autor m.in. pomnika Papieża w Nowym Tomyślu. Jest to ostatnie dzieło artysty, Jerzy Sobociński zmarł nie doczekawszy jego odsłonięcia.

Nad pracami związanymi z budową pomnika czuwał powołany Komitet Budowy Pomnika. Zbiórkę publiczną prowadzono na festynach, dwukrotnie kwestowano przed kościołem, przyjmowano wpłaty na konto komitetu, w kościele ustawiono skarbonę. Komitet zwracał się także pisemnie do firm, przedsiębiorców i rzemieślników, prowadził sprzedaż okolicznościowych medali oraz kubków z wizerunkiem papieża i projektem pomnika. To właśnie dzięki ofiarności darczyńców nasze miasto może w tak wspaniały sposób oddać cześć Największemu z Polaków.